Blog Mamamed.pl to opowieść o codzienności, filozofii życia, macierzyństwie i pracy w zawodzie pielęgniarki, snuta zazwyczaj gdzieś po północy, bo jak każda mama, mogę delektować się chwilą samotności wtedy, gdy wszyscy smacznie śpią.
Lifestyle | Parenting | Pielęgniarstwo | Zdrowie
Z kubkiem kawy o północy, zapraszam wszystkie nocne marki.

W wieku 5 lat twoja córka przestaje wierzyć, że w przyszłości zostanie pilotem śmigłowca.

print screen kampanii Barbie Mattel - Close the Dream Gap
print screen kampanii Close the Dream Gap


Nowa kampania Barbie Mattel - Close the Dream Gap

Jak podaje firma Mattel na stronie projektu #CloseTheDreamGap, już od 5 roku życia dziewczynki zaczynają dostrzegać, że ich płeć determinuje to, kim staną się w przyszłości.

Ograniczona wiara we własne możliwości sprawia, że kobiety rezygnują z zawodów, które stereotypowo zarezerwowane są dla mężczyzn. Kilka dni po 5-tych urodzinach moja córka powiedziała, że niestety nigdy nie zostanie pilotem śmigłowca, bo tylko chłopcy mogą sterować helikopterami. 

Kampania Close the Dream Gap ma celu zwrócenie naszej uwagi na to, jak stereotypy związane z płcią są krzywdzące. Kobiety nie wykorzystują pełni swoich możliwości. Przekonania o własnych ograniczeniach wpływają na wybór ścieżki zawodowej. Dziewczynki przestają wierzyć, że mogą być tym, kim chcą. Mimo predyspozycji do czegoś innego, wybierają zawody, w których nie zawsze się realizują. Wszystko zaczyna się w wieku 5 lat. Zachowaj czujność.

Jeśli jesteś rodzicem dziewczynki, powinieneś zobaczyć ten film


Porozmawiajmy o dream gap.
To przeświadczenie, które utrudnia dziewczynkom wykorzystanie ich pełnego potencjału.
Widzisz, to zaczyna się już w wieku 5 lat.
Dziewczynki przestają wierzyć, że mogą zostać prezydentami, naukowcami, astronautami, wynalazcami, inżynierami, prezesami.
Ta lista nie ma końca. 

A wiesz dlaczego?

Jak mamy uwierzyć, skoro 3 razy rzadziej dostajemy zabawki związane z nauką?
To przykre.
A rodzice 2 razy częściej pytają google, "czy mój syn jest utalentowany" niż "czy moja córka jest utalentowana". 
To nie jest fajne.
Potrzebujemy zobaczyć to, że wybitne kobiety są wybitne. Doceniać, jak do tego doszły. Wyobrażać sobie, że będziemy jak one.

Ale nie zrobimy tego same.

Mamy, ojcowie, bracia, szefowie - potrzebujemy waszego wsparcia.

Musimy zmienić nasze myślenie. To zależy od nas wszystkich.


 

Jak możesz skończyć z Dream Gap u twojej córki?

  • Na świecie jest wiele kobiet, które mają ogromny wkład w nauce, podróżach, odkryciach i polityce. Opowieści na dobranoc nie muszą krążyć wokół dobrze znanych baśni, w których życiowym sukcesem bohaterki jest poślubienie księcia.
  • Rzuć wyzwanie stereotypom płci, rozpowszechnianym przez reklamy, bajki, filmy i książki. Niech każdy dzień będzie wyzwaniem - pokazuj i mów, że może być inaczej. Jest całe mnóstwo zajęć uznawanych za mało kobiece, w których twoje dziecko może świetne!
  • Wspieraj rozwój wewnętrzny. Nigdy nie podcinaj skrzydeł, wzmacniaj wiarę w siebie.
  • Podkreślaj, że w osiągnięciu sukcesu największe znaczenie ma ciężka praca i kompetencje.
  • Zachęcaj do odkrywania do innowacyjnego myślenia. Zabawy nie muszą być tradycyjne - wykonujcie eksperymenty przyrodnicze i naukowe, zdobywajcie wszystkie doświadczenia.
  • Wspieraj jej marzenia. Pamiętaj, twoje dziecko może być tym, kim tylko zechce, jeśli otrzyma twoje wsparcie.


 

 

About

authorMamamed.pl to moja opowieść o codzienności, filozofii życia, macierzyństwie i pracy w zawodzie pielęgniarki, snuta zazwyczaj gdzieś po północy, bo jak każda mama przedszkolaka, mogę delektować się chwilą samotności wtedy, gdy wszyscy smacznie śpią.
Learn More →Dziękuję za odwiedziny

Newsletter