Blog Mamamed.pl to opowieść o codzienności, filozofii życia, macierzyństwie i pracy w zawodzie pielęgniarki, snuta zazwyczaj gdzieś po północy, bo jak każda mama, mogę delektować się chwilą samotności wtedy, gdy wszyscy smacznie śpią.
Lifestyle | Parenting | Pielęgniarstwo | Zdrowie
Z kubkiem kawy o północy, zapraszam wszystkie nocne marki.

Pluszowy Jezus - kupiłabyś dziecku?

Religijne zabawki dla dzieci, maskotki święte postacie

Pluszowy Jezus to przytulanka dla dzieci, którą od kilku dni można nabyć w sklepie z dewocjonaliami. Pojawienie się jej na rynku wywołało falę krytyki. W opisie na stronie dystrybucja katolicka, z której też zapożyczyłam zdjęcie, możemy przeczytać, że pluszowy Jezus ma pełnić funkcję zabawki umilającej zasypianie, modlitwę, mszę.

Jestem zdziwiona, że największy hejt pochodzi od katolików, a kościół odciął się od zabawki tłumacząc, że wymagające powagi kwestie wiary nie powinny być kojarzone z zabawą, a dodatkowo maskotka może być używana w trakcie zabawy w sposób, który zbezcześci osobę Jezusa.

Dla mnie to po prostu... przytulanka.

Moja córka ma maskotki ukochanych postaci z bajek, z książek, swoich super bohaterów, z którymi zasypia. Są dla niej naprawdę ważne. Problem ludzi, dla których powstanie takiej zabawki stanowi obrazę ich uczuć religijnych polega na tym, że patrzą na świat oczami dorosłego. W oczach dziecka świat wygląda nieco inaczej. Pamiętasz siebie wiele lat temu? Miałaś ukochaną maskotkę, która towarzyszyła Ci wszędzie?

Zarówno księża, jak i osoby praktykujące twierdzą, że powstanie pluszowego Jezusa to profanacja. W końcu będzie leżeć z innymi maskotkami, może w jakimś pudle albo w kącie. Dziecko będzie nim rzucać, szurać po podłodze, bawić się w inny niestosowny sposób. A co, gdy pies go chapnie?

Jednocześnie dla niektórych jest w porządku, że:

  • Nasze dzieci bawią się w cmentarz i chodzą wokół kartonowego grobu w przedszkolnej sali, kleją znicze z pudełek i udają, że stawiają je na grobie. To zabawa prawdziwa, która wydarzyła się w którymś przedszkolu gdzieś w Polsce. 
  • Matki przebierają dzieci w pasiasty strój z naszytym obozowym numerem, naśladujący obozowe ubranie Maksymiliana Kolbe, który umarł śmiercią męczeńską w Auschwitz. 
  • Dzieciom rozdawane są malutkie, plastikowe płody w formie laleczek.
  • Odbywają się bale wszystkich świętych - zabawy typu pokaz mody świętej, wybór świętej i świętego balu, pociąg zbawienia. 
  • Postać Matki Boskiej od dawna została sprowadzona do roli butelki na wodę o wątpliwych świętych właściwościach. Aby się napić, trzeba jej ukręcić głowę.
  • Święty różaniec sprowadzony do roli pierścionka z wypustkami. 

To, co mi zawsze przeszkadzało w kościele katolickim i kwestiach religii to brak konsekwencji. Na poczekaniu wypisałam kilka rzeczy, które moim zdaniem bardziej profanują religię niż pluszowa maskotka, którą będzie przytulać dziecko.

Jak podaje pismo święte, Jezus lubił dzieci, które do niego przybiegały, przytulały się, słuchały opowieści. Ten Jezus jest trochę jakby z gwiezdnych wojen, ale trzeba przyznać, że całkiem sympatycznie uszyty i budzi ciepłe uczucia. Trudno uwierzyć, że jeden mały pluszak podzielił naród.

Jeśli zwyczajna maskotka jest w stanie wywołać u prawdziwych katolików tyle reakcji, pełnych nienawiści i złośliwości, cieszę się, że nie jestem katolikiem. Ok. 4 lata temu przestałam oszukiwać siebie, że w cokolwiek wierzę. W dodatku moje poglądy nie są spójne z tym, co serwuje KK.
About

authorMamamed.pl to moja opowieść o codzienności, filozofii życia, macierzyństwie i pracy w zawodzie pielęgniarki, snuta zazwyczaj gdzieś po północy, bo jak każda mama przedszkolaka, mogę delektować się chwilą samotności wtedy, gdy wszyscy smacznie śpią.
Learn More →Dziękuję za odwiedziny

Newsletter