Blog Mamamed.pl to opowieść o codzienności, filozofii życia, macierzyństwie i pracy w zawodzie pielęgniarki, snuta zazwyczaj gdzieś po północy, bo jak każda mama, mogę delektować się chwilą samotności wtedy, gdy wszyscy smacznie śpią.
Lifestyle | Parenting | Pielęgniarstwo | Zdrowie
Z kubkiem kawy o północy, zapraszam wszystkie nocne marki.

10 pomysłów na mikołajkowe prezenty dla przedszkolaka

prezent na mikołajki dla kilkulatka

Mikołajki tuż tuż... U nas, w województwie mazowieckim, obchodzimy je symbolicznie - drobny upominek - zabawka, książka, coś słodkiego. Te wymarzone prezenty dajemy sobie w Wigilię. Wiem jednak, że w niektórych regionach Polski jest całkiem odwrotnie.

W poprzednich stuleciach Mikołajki były dniem ustawowo wolnym od pracy - to wielkie święto katolickie na cześć Świętego Mikołaja - duchownego, który w swoim życiu skupiał się na pomocy potrzebującym. Do końca nie wiadomo, czy Święty Mikołaj istniał naprawdę - jeśli tak, to w mocno zamierzchłych czasach. Według legend i dawnych ksiąg, zasłynął z pobożności, zwalczania pogaństwa i bezinteresownego działania na rzecz ubogich. Święto Mikołaja było traktowane jako przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia.

Święty Mikołaj to patron dzieci. Niegdyś pod osłoną nocy zakonnice zostawiały pod drzwiami biednych domów paczki dla dzieci. Postać Mikołaja była od zawsze ściśle związana z pomaganiem. Wieczorem ktoś przebierał się za Świętego Mikołaja i obdarowywał grzeczne dzieci słodyczami, owocami i orzechami. Te niegrzeczne uderzano kijem.

Zwyczaj ukradkowego podkładania prezentów wziął się z legendy o ojcu, który stracił swój majątek, więc postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego, gdyż bez posagu i tak nie znalazłby chętnych na ożenek absztyfikantów. Widząc, co się święci, Święty Mikołaj przez trzy noce z rzędu wrzucał przez okno worek pieniędzy na posag, ratując tym samym kobiety przed losem, który chciał zgotować im własny ojciec. Ten, gdy zorientował się, kto wrzuca pieniądze, omal nie spalił się ze wstydu, gdyż wcześniej szydził ze Świętego Mikołaja. Za podarowane pieniądze wydał córki za mąż, a sam postanowił zmienić swoje życie na lepsze i pobożne.

Jako że od ok. 4 lat stronię od religii katolickiej, na Mikołajki, podobnie jak na resztę świąt związanych z tradycją katolicką, patrzę z przymrużeniem oka. Szóstego grudnia moje dziecko dostaje upominek od Świętego Mikołaja z okazji jego imienin. Od tego współczesnego Mikołaja z wielkim brzuchem i brodą, który lata saniami po niebie ze stadkiem przyjaznych reniferów i bierze udział w reklamie coca-coli. Taki nasz mały element baśniowy w realiach codzienności. 

Przygotowałam dla Was listę mikołajkowych prezentów dla przedszkolaka - wszystkie do kwoty 50 zł. Pochodzą z mojego ulubionego sklepu Hulahop.pl, o którym już pisałam na blogu kilkukrotnie. Nie wiem jak Wy, ale ja czasem mam wrażenie, że wydałam na daną rzecz dużą kwotę... a właściwie nic sensownego nie kupiłam. Dlatego na liście umieściłam takie zabawki, którymi dziecko pobawi się dłużej. Zapraszam! Może coś z tej listy już macie?

Prezenty dla kilkulatka za mniej niż 50 zł

1. Pierwszy mikroskop Clementoni - Mikroskop powiększa do 300 razy.
2. Gazelo zestaw narzędzi - Zabawka przeznaczona dla majsterkowiczów.  
3. Kasa sklepowa z akcesoriami - Zabawa w odgrywanie ról jest zawsze na czasie.  
4. Maszyna do szycia - Naśladowanie dorosłych bywa fajne, zwłaszcza jeśli w domu korzystacie z dorosłej maszyny do szycia.
5. Keyboard z mikrofonem - fajny pomysł, jeśli macie tolerancyjnych sąsiadów :-)
6. Mega creative Parking - straż z akcesoriami - bardzo dużo elementów.
7. Brimarex Robot na baterie zdalnie sterowany 
8. MalPlay Domek marzeń z wyposażeniem do projektowania - w domku są już mebelki i małe laleczki.
9. Cobi Gra świńskie ryjki - co tu dużo mówić, może się okazać, że pożyczysz ją od dziecka na imprezę, byłoby ciekawie :-) 
10. Jawa Gra Zaczarowany Świat Trolli - trolle to u nas kolejny hit po Krainie Lodu.

Jestem ciekawa, jak u Was obchodzi się Mikołajki? 
About

authorMamamed.pl to moja opowieść o codzienności, filozofii życia, macierzyństwie i pracy w zawodzie pielęgniarki, snuta zazwyczaj gdzieś po północy, bo jak każda mama przedszkolaka, mogę delektować się chwilą samotności wtedy, gdy wszyscy smacznie śpią.
Learn More →Dziękuję za odwiedziny

Newsletter