Blog Mamamed.pl to opowieść o codzienności, filozofii życia, macierzyństwie i pracy w zawodzie pielęgniarki, snuta zazwyczaj gdzieś po północy, bo jak każda mama, mogę delektować się chwilą samotności wtedy, gdy wszyscy smacznie śpią.
Lifestyle | Parenting | Pielęgniarstwo | Zdrowie
Z kubkiem kawy o północy, zapraszam wszystkie nocne marki.

Ciastolina DIY - 5 pomysłów na masy do ugniatania, które zrobisz w domu!

Przepisy na domową ciastolinę
Zabawa masą plastyczną rozwija wyobraźnię i ćwiczy zdolności manualne. Jej największą zaletą jest duże pole do popisu - można bawić się w naleśnikarnię, piec ciastolinowe babeczki, robić pizzę, figurki, wycinać kształty, wałkować, ugniatać. Na pewno prędko się nie znudzi. Moja córka lubi zabawę ciastoliną. Jednak zdarza się, że dziecko nie domknie pudełeczka, a kulka ciastolinowa stwardnieje. W tym przypadku przydaje się umiejętność improwizacji. :-) Jeśli lubisz eksperymentować, ciastolina z domowych składników do zrobienia jest banalnie prosta. Miłej zabawy! 

 

Domowej roboty ciastolina z pianek cukrowych

przepis na ciastolinę z pianek cukrowych

SKŁADNIKI:
6 dużych pianek
2 łyżeczki oleju (w oryginalnym przepisie jest olej kokosowy, ale można dać też zwykły)
8-12 kropli barwnika spożywczego (w tego typu masach niektórzy jako zamiennik dodają po prostu kapkę farby plakatowej, ale trudno mi powiedzieć, czy w przypadku tej zadziała)
4-5 łyżek stołowych skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej

Wykonanie jest bajecznie proste. Najpierw podgrzewamy w mikrofali pianki z olejem przez ok. 30 sekund. Do ciepłych pianek dodajemy barwnik spożywczy i wszystko mieszamy. Po uzyskaniu efektu równomiernego koloru dorzucamy skrobię, lekko mieszamy i relaksujemy się przy ugniataniu naszej nowo powstałej masy. Z tych składników wychodzi pokaźna kula, mieszcząca się w dłoni.


Ciastolina DIY z pianki do golenia

przepis na ciastolinę z pianki do golenia
SKŁADNIKI:
Pianka do golenia
skrobia ziemniaczana lub kukurydziana
barwnik spożywczy

Wysypujemy mąkę na blat i dodajemy puszystą piankę do golenia w proporcjach 1:1. Ugniatamy, a gdy konsystencja masy jest zwarta, nakrapiamy ją kilkoma/kilkunastoma kroplami barwnika, a następnie znów ugniatamy do momentu, w którym kolor będzie jednorodny.


Domowa brokatowa ciastolina z odżywki do włosów

przepis na ciastolinę z odżywki do włosów
SKŁADNIKI:
Odżywka do włosów - 1 miarka
Skrobia ziemniaczana lub kukurydziana - 2 miarki
Barwnik spożywczy
Brokat Sypki

Mieszamy odżywkę z barwnikiem i brokatem, a następnie łączymy ze skrobią i porządnie ugniatamy. Tadam!

Ciastolina z soli, mąki i wody czyli "klasyka gatunku"


przepis na masę solną
SKŁADNIKI:
1/2 szklanki soli
1/2 szklanki wody
1 szklanka mąki
Barwnik spożywczy

Szklankę mąki wsypujemy do miski dorzucamy 1/2 szklankę soli i łączymy składniki mieszając. Następnie dolewamy wodę, cały czas mieszając. Dodaj kilka/kilkanaście kropli barwnika  i ugnieć dobrze ciasto. Gotowe!Ciastolina handmade z płynu do kąpieli


przepis na ciastolinę z płynu do kąpieli
SKŁADNIKI:
1/4 szklanki płynu do kąpieli
1/2 - 3/4 szklanki skrobi ziemniaczanej/kukurydzianej
1 łyżeczka oleju
Barwnik spożywczy

Łączymy w misce olej, barwnik i płyn do kąpieli. Po dokładnym wymieszaniu dosypujemy powoli skrobię i mieszamy dalej. Wyjmujemy ciasto z miski i dobrze ugniatamy. Gotowe!Na zdjęciu tytułowym jest ciastolina z kremu do golenia. Krem musiałam wcześniej pomieszać, aby się spienił. Z początku myślałam, że nic z tego nie wyjdzie, bo składniki rozpadały mi się w rękach, ale nie poddałam się w tym krytycznym momencie i ciastolina wyszła. Być może znajdą się przeciwnicy takich przepisów, bo w końcu w składzie ciastolin mamy takie rzeczy, które nie są eko. Jednak ja nie mam fioła na punkcie eko, a moje dziecko ma 4 lata i już nie zjada takich rzeczy, na szczęście.Zobacz też inne kreatywne zabawy:
Jak zrobić teatrzyk z kartonu
Jak zrobić domek dla lalek z kartonu
Lapbook ciało człowieka
Lody z płatków kosmetycznych

About

authorMamamed.pl to moja opowieść o codzienności, filozofii życia, macierzyństwie i pracy w zawodzie pielęgniarki, snuta zazwyczaj gdzieś po północy, bo jak każda mama przedszkolaka, mogę delektować się chwilą samotności wtedy, gdy wszyscy smacznie śpią.
Learn More →Dziękuję za odwiedziny

Newsletter