Blog Mamamed.pl to opowieść o codzienności, filozofii życia, macierzyństwie i pracy w zawodzie pielęgniarki, snuta zazwyczaj gdzieś po północy, bo jak każda mama, mogę delektować się chwilą samotności wtedy, gdy wszyscy smacznie śpią.
Lifestyle | Parenting | Pielęgniarstwo | Zdrowie
Z kubkiem kawy o północy, zapraszam wszystkie nocne marki.

Czy dziecko może jeść grzyby?


zatrucie muchomorem, od kiedy dziecko może jeść grzyby, zatrucie grzybami czy jest śmiertelne
Siedzicie przy stole. Gadka szmatka, a że jest jesień, pora zdecydowanie grzybowa, chciałaś zabłysnąć talentem kulinarnym i serwujesz pyszną zupę grzybową. 
W kominku radośnie skaczą płomienie, garnek na gazie wesoło pyrkocze. Dziś rano, gdy zbierałaś grzyby, trochę padało. Przemokłaś w lesie do szpiku kości, więc krążysz między fotelem z ciepłym kocem a kuchnią. Danie jest już gotowe, a w dodatku zegar wybił bimbam, czyli godzinę obiadu, więc wołasz do stołu całą rodzinę. 


A teraz przejdźmy do rzeczy.

Twoje dziecko woła mamo, zupa była za słona! Biegnie po szklankę wody. Szklanka upada, woda się rozlewa. Z odsieczą pojawia się Twój mąż, ale jego ręka zamiast po ścierkę, kieruje się w stronę grzybów, które miały zostać na "drugi raz". Dwa z nich wydają się mu podejrzane. Po chwili blady jak ściana mówi, że w grzybach są muchomory sromotnikowe. 

Prowokujecie wymioty jeszcze w domu (pamiętajcie, aby zachować treść żołądkową do badania mykologicznego) i jedziecie natychmiast do szpitala, bo wiecie, że liczy się każda minuta. Jest szansa wypłukania żołądka i pozbycia się potencjalnej trucizny, zanim zacznie pożerać wasze wątroby. Jeśli trochę się spóźnicie, lekarz może jeszcze rozważyć hemodializę, czyli podłączenie do sztucznej nerki i usunięcie, szukającej pysznych hepatokąsków, toksyny z krwi. Później obserwacja i możecie mówić o wielkim szczęściu, ucieczce spod grabi, drugim życiu.
Częściej jednak się zdarza, że ludzie nie zdają sobie sprawy z faktu panoszenia się toksyn w organizmie do momentu, w którym może być już za późno je zneutralizować. W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym okres bezobjawowy może trwać nawet 12 godzin!
Druga faza zatrucia przypomina najzwyklejsze zatrucie pokarmowe, czyli wiadomo, chlusta z góry i z dołu, nasila się odwodnienie. W tym momencie wiele osób decyduje się na lekarską konsultację. Jeśli nie zapomnisz wspomnieć o tym, że jedliście grzyby, jest szansa na zbadanie, jaki grzyb doprowadził was do takiego stanu. Jest to również idealny moment na podanie odtrutki, o ile zdążysz ją przyjąć zanim wpadniesz w ostatnią fazę zatrucia. 

No właśnie. Jeśli jeszcze nie zdałaś sobie sprawy z tego, że życie waszej rodziny wisi na włosku, musisz wiedzieć, że stoisz już jedną nogą po drugiej stronie. Pozostają próby leczenia niewydolności wątroby, nerek i skazy krwotocznej. Masz żółtą skórę, pojawiają się też wybroczyny i krwawienia na zewnątrz i do wewnątrz z najróżniejszych naczynek, o istnieniu których nawet nie wiedziałaś. Spada ci poziom cukru we krwi, oblewasz się zimnym potem, nie wiesz, co się dzieje, bo najpewniej nie jesteś przytomna, a może i nawet oddycha za ciebie respirator.

Czy dziecko może jeść grzyby?

Wyobraź sobie teraz, że twoje dziecko potrzebuje kilkukrotnie mniejszego kęsa trującego grzyba niż ty, aby doprowadzić się do takiego stanu.

Dzieci nie powinny jeść grzybów.

Niby każdy wie, a jednak co roku kilkoro trafia na OIOM. Niektórym udaje się przeszczepić wątrobę, jeśli z miarę dobrze rokują i takowa się znajdzie, a wiedz, że jest to towar deficytowy. Najbardziej pożądany przez bywalców hepatologii kawał mięcha.
To nie jest nieszczęśliwy wypadek, bo przecież jesteśmy otoczeni mediami, które co roku apelują, aby nie dawać dzieciom grzybów. Nie pozwól na to, aby twoje dziecko stało się ofiarą twojej bezmyślności. Ono zje to, co zostanie mu podane. Ufa ci i nie wie, jakie zagrożenia mogą płynąć ze zjedzenia podejrzanego grzyba. Mówi się, że błądzenie to rzecz ludzka, ale mało kto pamięta o drugiej części tej sentencji - rzeczą głupią dalej pozostawać w błędzie. Dawanie dzieciom grzybów jest dla mnie błędem, który może słono kosztować. Nawet jeśli jesteś pewna, że jest to grzyb jadalny, to zadaj sobie pytanie, czy ufasz swojej ocenie na tyle, aby stawiać na szali życie, które jeszcze nie zdążyło dobrze się zacząć? Ufasz? No to przekalkuluj jeszcze raz, biorąc pod uwagę to, że zatruciom ulegają najczęściej te osoby, które znają się na grzybach, czyli takie jak ty.zdjęcie z tapetus

About

authorMamamed.pl to moja opowieść o codzienności, filozofii życia, macierzyństwie i pracy w zawodzie pielęgniarki, snuta zazwyczaj gdzieś po północy, bo jak każda mama przedszkolaka, mogę delektować się chwilą samotności wtedy, gdy wszyscy smacznie śpią.
Learn More →Dziękuję za odwiedziny

Newsletter